Стругарство – първа степен на професионална квалификация. В учебното съдържание по професията „Стругар” са обхванати знания и умения, необходими за изпълнение на основните трудови дейности по професията. След завършване на обучението стругарят разбира организацията на машиностроителното производство. Познава основните машиностроителни материали. Може да разчита и намира информация в конструктивна и технологична документация. Познава и прилага технологии и методи за обработване на конструкционни материали чрез рязане. В своята работа стругарят спазва инструкциите в регулативните норми, изискванията за здравословни и безопасни условия на труд.
Основни дейности – Стругарят извършва стругарски обработки, които включват рутинни дейности, извършвани при неизменящи се условия (отрязване на заготовки, свредловане на централен отвор в повърхнина, прорязване на радиален канал, нарязване на резба с флашка и метчик). Стругарят разпознава металите по механичните и технологичните им свойства. Избира машиностроителните материали и заготовки в зависимост от конкретната трудова задача. Разчита правилно маркировката на материала. Той подменя стругарски нож или друг режещ инструмент, контролира размерите на обработвания детайл с помощта на калибри, шублер и микрометър, разчита формата, размерите и техническите изисквания за обработвания детайл в машиностроителен чертеж.
Отговорности и задължения – Стругарят поема отговорност за организиране на работното си място и за осъществяване на ефективна и безопасна работа на струговата машина, за подготовка на стругарските ножове и друг вид режещиинструменти за работа. Той е задължен да контролира и оценява точността и качеството на детайла, да изработва годна и качествена машиностроителна продукция. • Възможно работно време – Нормирано работно време.
Възможни контакти – Контактува се с ръководители, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работата е с широк обхват на технически дейности и отговорности в зависимост от вида и начина на обработка на конструкционните материали. [email protected]/www.bbk.bgcatalog.com – Българска браншова камара по машиностроене.
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:
Възможности за работа – Стругарят има възможност да работи в машиностроителни предприятия, цехове и работилници за обработване на метали.
Възможности за допълнителни придобивки – В зависимост от практиката на работодателя.
Трудности и предизвикателства в тази професия – Перспективите се свързват с усвояване на нова техника и повишаване качеството на изработваните изделия. Трудности: повишен шум и вибрации, а така също продължително физическо натоварване.
Ресурси, с които трябва да се работи – Металорежещи и металообработващи машини, машиностроителни материали, инструменти и приспособления, измервателни уреди.
ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:
Сфера на дейност – Машиностроене.
Организации/институции, в които може да се реализира човек – Предприятия, гаражи, сервизи.
Длъжности, които могат да се заемат:
- Стругар
- Фрезист
- Шлайфист и др.
Възможности за кариерно развитие – Може да продължи обучението си по сродни професии с по-висока степен на професионална квалификация. Той може да посещава различни семинари, курсове и обучения, да валидира допълнително придобити компетентности.
Полезни връзки
www.aot-bg.com/ – Асоциация за обучение в транспорта
НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:
Необходими личностни качества – Устойчивост на вниманието, дисциплинираност, технически усет, работоспособност, физическа и психическа издръжливост и др..
Необходими знания и умения – Знания за технологии и методи за обработване чрез рязане на конструкционни материали, за свойствата и предназначението на машиностроителни материали. Умения да ползва информация за изработване на детайли от специализирана каталожна и справочна литература.
Изисквана степен на образование – Входящото минимално образователно равнище за придобиване на степен на професионална квалификация по професията е за ученици – а) завършено основно образование; б) завършен първи гимназиален етап за ученици по допълнителен държавен план-прием; в) за ученици и за лица, навършили 16 години със специални образователни потребности – завършен VII клас; г) за лица, навършили 16 години – завършен начален етап от основното образование или успешно завършен курс за ограмотяване, организиран от училища в системата на предучилищното и училищното образование по реда на Закона за насърчаване на заетостта, или валидирани компетентности за начален етап на основно образование по чл. 167, ал 1, т. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование, а в случаите на продължаващо професионално обучение – и придобита квалификация по част от професия. Успешно положилите държавни изпити по теория и практика на професията получават Свидетелство за професионална квалификация.
Къде може да се усвои – В професионални училища, професионални гимназии и в центрове за професионално обучение.
Учебни предмети, които се изучават – Здравословни и безопасни условия на труд, Машинно чертане, Металорежещи машини, Технология на машиностроенето, Електротехника и др.
Изпити, които се полагат – Държавни изпити за придобиване на професионална квалификация – теория на професията и практика на професията.