Плетачно производство – трета степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с прилагане на съвременни подходи, методи и технологии в плетачното производство.
Основни дейности – Текстилният техник разпознава, сортира и изготвя смеси от различни видове естествени и химични текстилни влакна. Настройва и поддържа машините за първична обработка на материалите и за същинските технологични процеси. Разчита техническата документация на машините – схеми, чертежи и др. Контролира качеството на произвежданата продукция. Следи показателите от контролните уреди и реагира професионално при отклонения от нормалните параметри. Отстранява причините за възникването им.
Отговорности и задължения – Техникът поема отговорности за правилната експлоатация на машините и за контрол върху качество на крайния продукт. Следи и контролира протичането на технологичните процеси, систематизира данните от анализите. Спазва изискванията за здравословни и безопасни условия на труд.
Възможно работно време – На трудов договор или като самонаето лице. Работното време може да бъде строго регламентирано при работа на трудов договор, както и индивидуално и гъвкаво, ако работи самостоятелно.
Възможни контакти – с ръководителя, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работи се с различни изходни материали – текстилни влакна, коприни и прежди, машини, измервателни уреди, ръчни инструменти и др. Работата е с широк обхват на трудови дейности в зависимост от обема и организацията на производството.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение