Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна – втора степен на професионална квалификация. Монтира топлотехнически съоръжения, инсталации и мрежи – абонатни станции, отоплителни, вентилационни, климатични и хладилни инсталации; Работи с хладилни агенти, студоносители и масла, използвани в топлотехниката, и въздействието им върху околната среда.
Основни дейности – Монтьорът на енергийни съоръжения и инсталации изработва елементи на инсталации и съоръжения. Сглобява и разглобява съоръжения от готови възли. Извършва монтаж, демонтаж и тестване на съоръжения, инсталации и мрежи. Извършва профилактика (поддържане и ремонт) на съоръжения и инсталации. В работата си той ползва необходимите машини, инструменти и подемно-транспортна техника. Работи с техническа документация и приложен софтуер. Спазва правилата за пожарна и аварийна безопасност и опазва околната среда.
Отговорности и задължения – Монтьорът на енергийни съоръжения и инсталации поема отговорности за контрол върху изграждането, изпитването и поддържането на енергийни съоръжения и тръбопроводи в ТЕЦ, в АЕЦ и във ВЕЦ. Той отговоря за качеството на своята работа по диагностиката, ремонт и осигуряване на безопасност на инсталациите и съоръженията. Монтьорът носи отговорност за срочно изпълнение на поставените задачи, опазването на фирмена тайна и поверителна информация, безопасността и опазването на околната среда.
Възможно работно време – Нормирано работно време. Монтьорът със специалности „Газова техника“, „Възобновяеми енергийни източници“ и „Топлотехника“ при необходимост работи през почивните дни, а при аварийни ситуации – на трисменен режим на работа.
Възможни контакти – Контактува се с ръководители, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работата е с широк обхват на дейности и отговорности, в зависимост от енергийния сектор, в който работи.
www.nisbg.org/– Национален инсталационен съюз
www.spge-bg.com/–Камара на инсталаторите в България
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение