Спорт – трета степен на професионална квалификация. Основната задача на помощниктреньора е чрез тренировъчни занимания да подготви, възпита и доведе спортуващите до положителни резултати.
Основни дейности – В трудовата си дейност помощник-треньорът използва и създава определени средства и методи на тренировка: физически упражнения, игри, различни видове спорт, дава знания, изгражда двигателни умения и навици в рамките на дадените му от треньора правомощия. Помощник-треньорът работи със специфични за неговия спорт съоръжения, уреди, тренажори, екипировка на състезателите.
Отговорности и задължения – Организира и контролира спазването на правилата за безопасност. Прилага основните процедури в случай на природни бедствия (пожар, наводнение и др.), терористичен акт или други в местата за провеждане на спортни занимания. Проверява готовността на помещенията, спортно-техническите съоръжения и устройства за провеждането на тренировъчните занимания.
Възможно работно време – Според зададеното от организацията, или директно от клиента на помощник – треньора.
Възможни контакти – Със състезатели, ръководители на спортните организации, колеги, спортни лекари, рехабилитатори, масажисти, методисти, хора от поддържането на спортните съоръжения, спортни организатори, съдии по време на състезания, представители на медиите и други.
Полезна информация – Българска асоциация за здраве и фитнес (БАФЗ): http://bahf.bg/
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение