Автотранспортна техника – втора степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности за извършване на безопасна експлоатация на автотранспортна техника.
Основни дейности – Монтьорът на транспортна техника използва широк спектър от материали, машини, агрегати, съоръжения, инструменти и приспособления. Той прилага основни технологични операции за изработване на детайли на автотранспортна и пътно-строителна техника. Извършва диагностика и контрол на техническото състояние на механизмите, системите и агрегатите. Извършва демонтаж, монтаж и центровки на механизми, системи и агрегати на транспортна техника. Извършва преглед и оценява годността и безопасността на детайлите, механизмите, агрегатите и оборудването. Монтьорът спазва технологичната последователност при обслужването и ремонта на техниката. Използва приложен софтуер, стандарти, справочна литература, предпазни средства и съоръжения, предупредителни и забранителни знаци.
Отговорности и задължения – Монтьорът на транспортна техника поема отговорности за правилно използване на инструменти, материали и резервни части при поддържане и ремонт на техниката. Той е длъжен да спазва технологичната последователност при диагностиката, като използва стандарти, инструкции и др., отчита показанията на контролно-измервателната техника и предприема съответните действия. В задълженията и отговорностите на монтьора се включва прилагане на изискванията за експлоатация на оборудването и използване на личните предпазни средства.
Възможно работно време – Лицето може да работи на трудов договор или като самонаето лице. Работното време е 8 часа.
Възможни контакти – с ръководители, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работата е с широк обхват на технически дейности и отговорности в зависимост от вида на транспортната техника. [email protected]/ – Национална транспортна камара [email protected]/- Български автотранспортен съюз
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение