Графика – трета степен на професионална квалификация. Целта на обучението в специалност „Графика“ е завършилият художник да придобие основни теоретични и практически познания, както и умения, в областите на пластичните изкуства, по-специално – в изящната графика. Обучението в специалността се реализира върху основата на изучаването на следните учебни дисциплини: Графика, Композиция, Рисуване, История на изкуството, Пластична анатомия, Перспектива, Естетика, Философия, Графичен дизайн. Рисуването от натура и по въображение позволява на учениците да създават графични композиции, като ги реализират чрез класическите графични технологии.
Основни дейности – Художникът създава произведения на изобразителното изкуство. Той изразява своите мисли, чувства, идеи чрез специфични похвати и техники и ги визуализира пред хората в зрим образ. Творческият процес обхваща: възникване на основната идея, разработване на идеята и окончателно оформяне на художественото произведение. Художникът отговаря за пазарната реализация на творбите, които изработва. Търси начини, чрез които да продава произведенията си и да ги представя пред ценители.
Отговорности и задължения – Художникът работи със следните материали: бои, глина, дърво, камък, восък, хартия, платно, кожа, метал, пастел, текстилни материали, разредител, ленено масло, терпентин; инструменти и пособия – четки, палитра, стативи, длета, резци, шабер и др. Създава творби, избирайки темата и материалите, които ще използва. Спазва изискванията за здравословни и безопасни условия на труд. Работейки на свободна практика, художникът сам организира ателието си, снабдява се с необходимите материали и ги съхранява.
Възможно работно време – Ако е на свободна практика, художникът сам определя работното си време, съобразявайки се с нивото на натовареността си и творческия си заряд. Работейки в галерия, обикновено работното време за него е със стандартна продължителност (8 ч./ден).
Възможни контакти – Вътрешни контакти на художника – с гравьор, леяр, майсторкаменоделец, работник в полиграфията и др. Външни контакти – с галеристи, изкуствоведи, ценители на изкуството и др.
Полезна информация – Малките и средните предприятия, специализирани и неспециализирани фирми, в които ще бъдат внедрявани иновационни технологии и оборудване, се очаква да ползват в по-голяма степен услугите на художник.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение