Локомотиви и вагони – втора степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности за извършване на ремонт и сглобяване на монтажни единици, възли и агрегати от локомотива (вагона) и извършване на следремонтни изпитвания.
Основни дейности – Монтьорът на железопътна техника знае предназначението, устройството и принципа на действие на всички части и възли от оборудването на железопътната техника. Той може да ремонтира и поддържа техниката, като извършва основни и спомагателни технологични операции. Отстранява повреди и открива причините за настъпването им. Следи показанията на контролно-измервателната техника. Извършва външен оглед и подготвя за ремонт локомотивите и вагоните. Спазва технологичните инструкции за сглобяване на възли и агрегати. В своята работа монтьорът използва приложен софтуер, стандарти, справочна и каталожна литература.
Отговорности и задължения – Монтьорът на железопътна техника поема отговорности за: правилна диагностика и контрол на техническото състояние на агрегати, възли и части от ж.п техниката; качеството на извършване на ремонтните операции; правилното използване на материали и резервни части; оценяване на годността и безопасността на детайлите, механизмите, агрегатите и оборудването. Той следи за технологичната последователност при диагностиката и ремонтните дейности. В задълженията и отговорностите на монтьора се включва осигуряване на безопасна работа на екипа и опазване на околната среда.
Възможно работно време – Лицето може да работи на трудов договор или като самонаето лице. Работното време е 8 часа.
Възможни контакти – с ръководители, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работата е с широк обхват на технически дейности, контролни функции и отговорности
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение