Тъкачно производство – втора степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с прилагане на съвременни подходи, методи и технологии в тъкачното производство.
Основни дейности – Операторът в текстилното производство участва в подготовка на суровините и материалите, тяхното съхранение, транспорт и въвеждане в технологичния процес. Той изпълнява дейности, свързани с настройването и поддържането на машините за първична обработка на материалите, а така също и със същинските технологични процеси. Подготвя тъканите за апретурно-багрилна подготовка. Приготвя, претегля и смесва суровини, съставки или обработващи добавки и ги поставя в правилна последователност.
Отговорности и задължения – Трудовите си задачи операторът изпълнява при спазване на изискванията за качество на крайния продукт. Той работи с технологична документация и отчита параметрите на производствените процеси. Управлява действието на машините за първична обработка на влакната – памук, вълна, лен и естествена коприна. Поддържа ред и хигиена на работното си място. Спазва изискванията за здравословни и безопасни условия на труд.
Възможно работно време – Лицето може да работи на трудов договор или като самонаето лице. Работното време може да бъде строго регламентирано при работа на трудов договор, както и индивидуално и гъвкаво, ако работи самостоятелно.
Възможни контакти – с ръководителя, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работи се с различни изходни материали – текстилни влакна, коприни и прежди, машини, ръчни инструменти и др. Работата е с широк обхват на трудови дейности, в зависимост от организацията на производството и спецификата на изработваните изделия. Работи се в стоящо положение и в движение.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение