Покриви – втора степен на професионална квалификация. Придобиват се знания и умения за изграждане, сглобяване, монтиране и ремонтиране на покриви и части от тях.
Основни дейности – Строителят извършва строително-монтажни работи при груб строеж и довършителни дейности на различни етапи на строителството. Извършва ремонт и реновиране (обновяване) на стари сгради и съоръжения. Поддържа сградния фонд.
Отговорности и задължения – Строителят изгражда конструктивни елементи на сгради и съоръжения, като изпълнява кофражни, армировъчни, бетонови и зидарски работи. Специфични трудови дейности на строителя са дърводелските работи – изработване и монтаж на дограма и покриви, тенекеджийски работи. Той участва в довършителните етапи на строителството като полага мазилки и шпакловки, прави облицовки и настилки, боядисва и изпълнява тапетни и декоративни работи. Строителят под ръководството на техническия ръководител разчита отделните части на проекта, който изпълнява, спазва размерите от проекта, техническите спецификации, работи с първичните документи и съхранява поверената му строителна документация. Отговаря за поверените му техника, инструменти и материали, за качествената изработка и спазване на изискванията на съответната поръчка.
Възможно работно време – Работното време е стандартно, възможна е и работа на смени, извънредна работа, в почивните и празничните дни, в зависимост от особеностите на технологичните процеси в строителството. Поради сезонността на работата се наблюдава значително по-голямо натоварване през пролетно-летния период и по-слабо – през есеннозимния.
Възможни контакти – При трудовите си дейности работи самостоятелно или в екип (звено, бригада и др.) и изпълнява стриктно поставените му задачи от прекия ръководител. Когато работи самостоятелно, има контакти с клиенти и доставчици на строителни материали.
Полезна информация – В работата си ползва универсални строителни инструменти (нивелир, хидравличен нивелир за пренасяне на ниво, лазерен нивелир, мастар, ъгъл строителен, отвес, ролетка, лопата, маламашка, мистрия, стоманена четка, клещи, отвертка, чук, трион, шпакла за почистване, бъркалка – ръчна или универсална). Той използва и специфични строителни инструменти за изпълнение на конкретни дейности, свързани със специалността, а също така и различни електроинструменти (бормашина, винтоверт, фреза за канали, ножовка и циркулярен трион, рендета, акумулаторни отвертки, гайковерт и др.); машини (бетоносмесители, вибратори, машина за шлифоване на бетон, машина за изправяне, рязане и огъване на армировъчна стомана, полиращи, мазачески машини и др.) и специални съоръжения за работа на височина, като скелета, работни маси и др.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение