Програмно осигуряване – втора степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани със създаване на приложни и интернет програми и приложен софтуер.
Основни дейности – Програмистът разработва, изпитва и поддържа компютърни програми, които отговарят на нуждите на потребителите на компютърни системи, определя хардуерните и софтуерните изисквания за използване на новите продукти, както и въвежда защита срещу неправомерното им ползване. Обучава ползватели на новите програмни продукти. Дава консултации за тях, за операционни системи и системи за осигуряване на надеждността на информацията, проектира база-данни, разработва изкуствен интелект и др.
Отговорности и задължения – Работната дейност на програмиста се изпълнява в съответствие с Наредба № 7 от 2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи ( ДВ, бр. 70 от 2005 г.).
Възможно работно време – Работното време на програмиста е с нормална продължителност в съответствие с разпоредбите на Кодекса на труда. Той може да работи и като самонаето лице, като работното време в този случай е гъвкаво. Възможно е да работи през почивни дни или в извън стандартното работно време.
Полезна информация – Често думата „програмист“ се използва като обобщаващо и опростяващо название за различни ИТ професии (вкл. софтуерен инженер и други).