Пространствен дизайн – трета степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с рисуване, цветознание и формообразуване, ергономия, дизайнерско проектиране и други дисциплини с помощта на съвременни компютърни технологии.
Основни дейности – В зависимост от сферата на дейност, могат да изработват декори, проектират и конструират всички видове куклени конструкции, както и реквизит, маски, костюми по различни технологии, да реализират художествено осветление за целите на киното, телевизията и театъра, да създават перуки; гримират човешко лице и тяло, аранжират витрини, щандове, експозиции, проектират детски играчки и сувенири от различни материали. Интериорните дизайнери решават въпроси, свързани с дизайна на вътрешната среда. Дизайнерите в силикатното производство изработват художествени изделия от порцелан, фаянс и стъкло, както и уникални и модулни решения за архитектурната среда – керамични пана, витражи от цветно стъкло и подови настилки. Модните дизайнери разработват, описват, анализират и презентират художествени модни скици, снимки, облекла, аксесоари и др. Пространствените дизайнери проектират рекламно-търговски витрини, изложби, офиси, екстериорни и интериорни пространствени елементи, графично и пластично оформление на архитектурни фасади. Промишленият дизайнер проектира формоизграждането на нови или предлага модификации на вече същестуващи изделия според изискванията за ергономичност, функционалност и естетичност. Дизайнерите на рекламни графики проектират плакати, календари, запазени знаци, шрифтове, дипляни и всякакъв вид графични продукти.
Отговорности и задължения – Планират и организират работата в изпълнителското ателие, на сцената или на снимачната площадка, чертаят схеми, чертежи и скици, правят шаблони и кройки; моделират и декорират. Сами разработват концепцията и идеята си и търсят начини за реализацията ѝ. Също така, една от отговорностите им е пазарната реализация на творбата. Дизайнерите на рекламни графики създават и обработват изображения, както и отделни елементи за тях. Съставят каталози и рекламни материали, комбинирайки текст и изображения. Изграждат фирмен стил (лого, запазен знак, визитки, бланки, пликове и папки).
Възможно работно време – В зависимост от спецификата на работата, може да бъде както с нормална продължителност в съответствие с Кодекса на труда, така и до късно вечер в празничните и почивните дни.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Дизайнерите задължително трябва да използват средства за обезопасяване на всяко работно място в зависимост от дейността, която изпълняват. Всички трудови задачи трябва да се изпълняват при спазване на здравословни и безопасни условия на труд.
Полезна информация – Необходимо е да имат портфолио, което демонстрира творческите им и технически способности, обикновено под формата на CD, DVD или уебсайт.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение