Системно програмиране – трета степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с програмиране за разработване на софтуер; обектно-ориентирано програмиране – работа в среда VisualStudio.net; програмиране в Интернет среда- HTML, CSS, Java, JavaScript; пълно и задълбочено изучаване на продуктите от Microsoft Office; архитектура и организация на бази от данни; компютърна графика и дизайн – CorelDraw, AdobePremiere, DreamWaver; администриране на компютърни системи и мрежи.
Основни дейности – Контрол и управление на основните ресурси на компютърната система, периферни устройства и мрежова среда; инсталиране, конфигуриране и администрация на необходимия системен и приложен софтуер; създаване на програмни продукти, като се използват процедурни и обектно ориентирани езици за програмиране; създаване и поддръжка на бази от данни и приложения за тях; създаване на web приложения.
Отговорности и задължения – Създаване на програмни продукти по готов проект, като се прилагат математически подходи и се използват процедурни и обектно ориентирани езици за програмиране. Администриране, поддържане и архивиране на база данни. Тестване, внедряване и настройване според изискванията на клиента. Разработване на приложения с бази данни по готов проект. Създаване на уеб съдържание по зададен проект. Осъществяване на контакт с клиент и др.
Възможно работно време – Работното време е с нормална продължителност, в съответствие с разпоредбите на Кодекса на труда. Системният програмист може да работи като самонаето лице и работното време в този случай е гъвкаво; може да се наложи да работи през почивните дни или извън работно време при приключване на конкретен проект.
Възможни контакти – Професионални контакти с администрацията и специалистите на фирмата, организацията, учебната институция, в която работи. Също така с клиенти, представители на държавни и частни организации и фирми, банки, научни институти и др.
Полезна информация – Работата може да изисква чести срещи с клиенти.
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:
Възможности за работа – Системните програмисти намират професионална реализация в предприятия, фирми и организации, които проектират и произвеждат програмни продукти, поддържат и обслужват информационни системи за клиенти, които ползват компютърна техника и др.
Възможности за допълнителни придобивки – Според фирмената политика.
Ресурси, с които трябва да се работи – компютри, операционни системи, алгоритмични езици, операционни системи, технически средства за печат, графика и анимация, специализирана литература, програмна документация, нормативни източници и др.
Трудности и предизвикателства в тази професия – Работата предполага продължително стоене пред компютър
ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:
Сфера на дейност – Електроника и автоматизация.
Организации/ институции, в които може да се реализира – IT компании.
Длъжности, които могат да се заемат:
- Оперативен техник в областта на информационните и комуникационните технологии
- Техник по обслужване на потребители в областта на информационните и комуникационните технологии“, както и на други длъжности, допълнени при актуализиране на НКПД.
Възможности за кариерно развитие – Лицата, придобили трета степен на професионална квалификация по професията „Системен програмист”, могат да продължат обучението си за придобиване на квалификация по други професии/специалности от професионално направление „Компютърни науки“.
Професионални сдружения и организации – Съюз по автоматика и информатика „Джон Атанасов“ – http://www.sai.infotel.bg/
НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:
Необходими личностни качества – Умение за логическо и прогностично мислене; способност за генериране на идеи и нестандартни решения; способност за опазване на търговска и производствена тайна.
Необходими знания и умения – Завършилият специалността трябва да може: да поддържа и актуализира системен, приложен и специален софтуер; да оперира с най-новата технология и със съвременен програмен инструментариум за разработване на софтуер; да работи с базови управляващи структури, указатели и масиви; да реализира програмен продукт по предварително изготвен план; да умее да работи с колегите и с различни клиенти и др.
Изисквана степен на образование – изискванията за входящото минимално образователно и/или квалификационно равнище за ученици е завършено основно образование. За лица, навършили 16 години: придобито право за явяване на държавни зрелостни изпити или придобито средно образование. Здравословното състояние на кандидата се удостоверява с медицински документ, доказващ, че професията, по която желае да се обучава, не му е противопоказна. Изискванията за входящо минимално квалификационно равнище при продължаващо професионално обучение за придобиване на трета степен на професионална квалификация е придобита втора степен на професионална квалификация по професия от област на образование „Информатика“.
Къде може да се усвои – В професионални гимназии и в центрове за професионално обучение.
Учебни предмети, които се изучават – Програмиране, Основи на компютърните системи, Приложни програмни системи, Обектно ориентирано програмиране, Технология на програмирането, Микропроцесорни системи, Компютърна графика и дизайн, Компютърни мрежи и др.
Изпити, които се полагат – Държавни изпити за придобиване на професионална квалификация – теория на професията и практика на професията.