Системно програмиране – трета степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с програмиране за разработване на софтуер; обектно-ориентирано програмиране – работа в среда VisualStudio.net; програмиране в Интернет среда- HTML, CSS, Java, JavaScript; пълно и задълбочено изучаване на продуктите от Microsoft Office; архитектура и организация на бази от данни; компютърна графика и дизайн – CorelDraw, AdobePremiere, DreamWaver; администриране на компютърни системи и мрежи.
Основни дейности – Контрол и управление на основните ресурси на компютърната система, периферни устройства и мрежова среда; инсталиране, конфигуриране и администрация на необходимия системен и приложен софтуер; създаване на програмни продукти, като се използват процедурни и обектно ориентирани езици за програмиране; създаване и поддръжка на бази от данни и приложения за тях; създаване на web приложения.
Отговорности и задължения – Създаване на програмни продукти по готов проект, като се прилагат математически подходи и се използват процедурни и обектно ориентирани езици за програмиране. Администриране, поддържане и архивиране на база данни. Тестване, внедряване и настройване според изискванията на клиента. Разработване на приложения с бази данни по готов проект. Създаване на уеб съдържание по зададен проект. Осъществяване на контакт с клиент и др.
Възможно работно време – Работното време е с нормална продължителност, в съответствие с разпоредбите на Кодекса на труда. Системният програмист може да работи като самонаето лице и работното време в този случай е гъвкаво; може да се наложи да работи през почивните дни или извън работно време при приключване на конкретен проект.
Възможни контакти – Професионални контакти с администрацията и специалистите на фирмата, организацията, учебната институция, в която работи. Също така с клиенти, представители на държавни и частни организации и фирми, банки, научни институти и др.
Полезна информация – Работата може да изисква чести срещи с клиенти.