Ветеринарен техник – трета степен на професионална квалификация. Обучението е свързано с усвояване на различни терапевтични методи за отделните болести при животните.
Основни дейности – Ветеринарният техник извършва профилактична, контролна и лечебна дейност. Профилактичната дейност се състои в карантинни мероприятия, дезинфекция, дезинсекция, дератизация, ваксинации, съвети на стопаните по здравеопазването на животните. Контролната дейност се състои в мерки за спазване на зоохигиенните изисквания към животните, в грижи за качеството на получаваните хранителни продукти и за качеството на изхранваните фуражи. Лечебната дейност се състои в поставяне на диагноза, изпращане на материали в диагностичните лаборатории, хирургическа намеса (подрязване на копита, кастрации и др.), даване на лекарства, поставяне на инжекции, даване съвети на стопаните за грижите към болните животни.
Отговорности и задължения – Ветеринарният техник е длъжен да познава биологичните особености на различните видове животни и да проявява хуманно отношение към тях.
Възможно работно време – Работното време на ветеринарния техник е с нормална продължителност, но предвид спецификата при грижите за животните е възможно то да бъде удължено до късно през нощта, както и да се работи и през почивните, и през празничните дни от годината.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Ветеринарният техник е длъжен да познава и спазва изискванията на нормативните документи, регламентиращи дейностите в областта на животновъдството, ветеринарната медицина и опазването на околната среда.
Полезна информация http://www.ndt1.com/article.php/20130604082038771 – Линк към статията „Ветеринарен техник е професия, която гарантира реализация“.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение