Заваряване – първа степен на професионална квалификация. В учебното съдържание по професията „Заварчик” е включено учебно съдържание, което осигурява необходимите знания и умения за упражняване на професията, отчитайки нейната специфика и условията, при които се работи. Заварчикът познава основните материали, използвани в машиностроенето, разчита и намира информация в конструктивна и технологична документация, описва видовете металообработващи машини и съоръжения. В своята работа той спазва инструкциите в регулативните норми, изискванията за здравословни и безопасни условия на труд.
Основни дейности – Придобилият квалификация по професията „Заварчик“ – първа степен на професионална квалификация изпълнява ръчно електродъгово заваряване, заваряване в защитна газова среда в съответствие със спецификата на заваръчната процедура, като сам настройва заваръчния апарат. Заварчикът подбира, в съответствие със спецификата на заваръчната процедура, подходящи добавъчни материали (електроди, заваръчен тел и др.). Настройва самостоятелно основните заваръчни параметри за конкретната задача. Заварчикът почиства шева, извършва визуален оглед и при констатиране на отклонения от изискванията уведомява прекия си ръководител и отстранява установените несъвършенства.
Отговорности и задължения – Заварчикът носи отговорност за качественото изпълнение на възложените му заваръчни работи. Заварчикът трябва да се старае да работи, без да създава опасност за собственото си здраве и за здравето на останалите работници. За извършване на заваръчни работи се изисква заварчикът да притежава правоспособност по заваряване в съответствие с изискванията на Наредба № 7 от 2002 г. за условията и реда за придобиване и признаване на правоспособност по заваряване (ДВ, бр. 100 от 2002 г.).
Възможно работно време – Лицето може да работи на трудов договор с осемчасова продължителност на работния ден или като самонаето лице.
Възможни контакти – Контактува се с ръководители, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работата е свързана със специфични технически дейности и отговорности, със стриктно спазване на правилата и инструкциите за заваряване. http://www.kimex-bg.com/?q=node/134– Новости в заваряването. Роботи за заваряване и рязане.
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:
Възможности за работа – В областта на машиностроенето.
Възможности за допълнителни придобивки – В зависимост от практиката на работодателя.
Трудности и предизвикателства в тази професия – Перспективите се свързват с усвояване на нови методи на заваряване и прилагане на нови технологии.
Ресурси, с които трябва да се работи – Спецификация на заваръчната процедура, заваръчно оборудване, приспособления, инструменти и лични предпазни средства.
ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:
Сфера на дейност – Машиностроене.
Организации/институции, в които може да се реализира човек – Машиностроителни предприятия, цехове, сервизи, работни площадки и др.
Длъжности, които могат да се заемат:
- Заварчик
- Оксиженист
- Запойчик
- Шлосер-електрозаварчик и др.
Възможности за кариерно развитие – Придобилите квалификация по професията „Заварчик“ – първа степен на професионална квалификация могат да продължат обучението си за получаване на квалификация по професия „Машинен оператор“ – втора степен на професионална квалификация и „Машинен техник“ – трета степен на професионална квалификация.
Полезни връзки – http://www.bbk.bgcatalog.com/ – Българска браншова камара по машиностроене.
НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:
Необходими личностни качества – Поемане на отговорност, бърза и точна преценка и реакция, технически усет, работоспособност, точност, прецизност в работата и др.
Необходими знания и умения – За машини и апарати в машиностроенето, методи на заваряване, устройство и принцип на действие на инструменти и приспособления при заваряване, здравословни и безопасни условия на труд.
Изисквана степен на образование – Входящото минимално образователно равнище за придобиване на степен на професионална квалификация по професията е за ученици – а) завършено основно образование; б) завършен първи гимназиален етап за ученици по допълнителен държавен план-прием; в) за ученици и за лица, навършили 16 години със специални образователни потребности – завършен VII клас; г) за лица, навършили 16 години – завършен начален етап от основното образование или успешно завършен курс за ограмотяване, организиран от училища в системата на предучилищното и училищното образование по реда на Закона за насърчаване на заетостта, или валидирани компетентности за начален етап на основно образование по чл. 167, ал 1, т. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование, а в случаите на продължаващо професионално обучение – и придобита квалификация по част от професия. Успешно положилите държавни изпити по теория и практика на професията получават Свидетелство за професионална квалификация.
Къде може да се усвои – В професионални училища, професионални гимназии и в центрове за професионално обучение.
Учебни предмети, които се изучават – Здравословни и безопасни условия на труд, Технология на машиностроенето, Металорежещи машини, Машинно чертане, Методи на заваряване и др.
Изпити, които се полагат – Държавни изпити за придобиване на професионална квалификация – теория на професията и практика на професията.