Здравни грижи – трета степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с извършване на дейности, които подпомагат възвръщането на жизненоважните функции на човек, изпаднал в тежко състояние вследствие на различни травматични причини.
Основни дейности – Дейностите, осъществявани от здравния асистент, целят подобряване качеството на живот на пациента. Неговата работа е свързана с подпомагането на дейностите на специалистите по здравни грижи при провеждането на профилактични мероприятия, в лечебния процес и възстановителния период. Под ръководството на лекар, медицинска сестра, акушерка и/или фелдшер здравният асистент извършва дейности, които подпомагат пациента при удовлетворяване на основните му жизнени потребности – хранене, хигиена, движение, дишане, сън, почивка, обучение, забавление и психосоциален комфорт.
Отговорности и задължения – Здравният асистент предоставя базови здравни грижи и/или подпомага дейността на специалистите по здравни грижи в лечебни заведения.
Възможно работно време – Работното време на здравния асистент се определя от потребностите от персонал в лечебното заведение. Най-често работи на почасов работен график съгласно разпоредбите на трудовото законодателство. При определени ситуации, изискващи спешни и неотложни действия, се налага работа с удължен работен ден, а също и в празнични и почивни дни.
Полезна информация – Професионалните дейности, които здравният асистент извършва, нормативно са регламентирани в Наредба № 1 на Министерството на здравеопазването от 2011 г. (ДВ, бр. 15 от 2011 г.) за професионалните дейности, които медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти и здравните асистенти могат да извършват по назначение или самостоятелно.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение