Здравни грижи – втора степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с извършване на действия, които подпомагат възвръщането на жизненоважните функции на човек, изпаднал в тежко състояние вследствие на различни травматични причини.
Основни дейности – Болногледачът предоставя базови здравни грижи и/или подпомага дейността на специалистите по здравни грижи. Под ръководството на лекар (или специалист по здравни грижи) болногледачът подпомага нуждаещия се при удовлетворяване на основните му жизнени потребности – хранене, хигиена, движение, дишане, отделяне, сън, почивка, обучение и забавление и осигуряване на психосоциален комфорт.
Отговорности и задължения – В своята работа болногледачът спазва правилата за добра практика и следва назначенията на медицинския специалист или социалния работник за удовлетворяване на универсалните (базовите) потребности, които са общи за всички и необходими за поддържане живота и здравето на хората.
Възможно работно време – Работното време на болногледача се определя от потребностите от персонал в заведенията за долекуване и рехабилитация. Най-често работи на почасов работен график съгласно разпоредбите на трудовото законодателство. При определени ситуации, изискващи спешни и неотложни действия, се налага да работи на удължен работен ден, а също и в празничните и почивните дни.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Болногледачът извършва действия, съобразени с правилата и нормите за хигиена, дезинфекция и стерилизация на болничната, извънболничната среда и в бита, отчитайки измененията и влиянието на околната среда върху човека.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение