Текстообработване – първа степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с работа с база данни, електронни таблици, машинопис, работа с интернет и изготвяне на презентации. Учениците получават и познания по информатика и работа с операционни системи, деловодство и архивиране, периферни устройства, чужд език по професията и др.
Основни дейности – Въвеждане и обработка на данни от първични документи посредством различни операционни системи и готови програмни продукти при строго придържане към съответния формат. Изпълнение на разработени и описани процедури по архивиране и реорганизиране на данни със съответната периодичност. Съхраняване на потребителската информация.
Отговорности и задължения – Да умее да осъществява оперативна дейност, свързана със създаването, въвеждането и обмена в електронен вид на текстови файлове, както и вмъкването на различни видове графики, части от електронни таблици, горещи обекти и други елементи на съвременните електронни или сканирани документи и пренасянето им върху хартиен или друг носител. Той трябва да знае основните дейности за работа с електронни таблици, електронна и класическа кореспонденция, организация на дълго- и краткосрочни планове и задачи; презентации на фирмата и обекта на нейната дейност и др.
Възможно работно време – В зависимост от фирмената политика, понякога може да се наложи да работи в почивни и в празнични дни.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Операторът на компютър създава и поддържа безопасна работна среда, отговаряща на ергономичните изисквания за работа с компютър (компютърна система, оборудвана с необходимите периферни устройства, отговарящи на съвременните изисквания за обработка на информацията).
Полезна информация – Използването на компютрите и информационните технологии в ежедневието и във всички сфери на човешката дейност – производство и разпространяване на стоки, информиране, обслужване, поддържане и др., определя подготовката на специалисти в този бранш като значима за развитие на бизнеса. Компютърната обработка на информацията вече е задължително условие за ефективна работа при професии като „Офис-секретар“, „Офис-мениджър“, „Сътрудник в бизнес услуги“, „Сътрудник в малък и среден бизнес“. Масовото използване на офис-приложенията за лични и обществени нужди налага необходимостта от придобиване на компютърни умения за целите на всички професии.
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:
Възможности за работа – В различни информационни центрове към промишлени предприятия – териториални и локални; организации и фирми, работещи в сферата на услугите.
Възможности за допълнителни придобивки – Според фирмената политика.
Трудности и предизвикателства в тази професия – Работата изисква продължително стоене пред компютър.
Ресурси, с които трябва да се работи – Компютър и свързаните с него монитор, клавиатура и мишка; различни видове периферни устройства – принтери, плотери, скенери; дискове, дискети, ленти и хартия за принтер; работна документация, методическа и специализирана литература; лични предпазни средства за труд – предпазни очила и екран.
ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:
Сфера на дейност – Приложна информатика.
Организации/ институции, в които може да се реализира – Организации и фирми в сферата на услугите, банки, издателски къщи, образователни институции, финансово-брокерски къщи, рекламни агенции и др.
Длъжности, които могат да се заемат:
- Компютърен оператор
Възможности за кариерно развитие – Лицата, придобили първа степен на професионална квалификация по професията „Оператор на компютър”, могат да повишават придобитата професионална квалификация чрез участие в различни форми за продължаващо професионално развитие.
Професионални сдружения и организации
Съюз по автоматика и информатика „Джон Атанасов“ – http://www.sai.infotel.bg/
НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:
Необходими личностни качества – Желание за работа с електронна техника, наблюдателност за настъпили промени в режима на действие на компютрите, устойчивост и разпределеност на вниманието, бързина и оперативност на мисленето и др.
Необходими знания и умения – Компютърният оператор трябва да познава и използва на практика конфигурацията и организацията на компютърната система, да знае и прилага в работата си правилния правопис, граматика и пунктуация в българския език, да умее да работи с формули, да умее да работи в екип, да отчита резултатите пред прекия ръководител и др.
Изисквана степен на образование – Входящото минимално образователно равнище за придобиване на степен на професионална квалификация по професията е за ученици – а) завършено основно образование; б) завършен първи гимназиален етап за ученици по допълнителен държавен план-прием; в) за ученици и за лица, навършили 16 години със специални образователни потребности – завършен VII клас; г) за лица, навършили 16 години – завършен начален етап от основното образование или успешно завършен курс за ограмотяване, организиран от училища в системата на предучилищното и училищното образование по реда на Закона за насърчаване на заетостта, или валидирани компетентности за начален етап на основно образование по чл. 167, ал 1, т. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование, а в случаите на продължаващо професионално обучение – и придобита квалификация по част от професия. Успешно положилите държавни изпити по теория и практика на професията получават Свидетелство за професионална квалификация.
Къде може да се усвои – В професионални училища, професионални гимназии, в паралелки за придобиване на професионална квалификация в общообразователни училища, в центрове за професионално обучение.
Учебни предмети, които се изучават – Икономика, Работа с компютър във фирмата, Компютърен машинопис и текстообработка, Бизнес комуникации и работа с документи и др.
Изпити, които се полагат – Държавни изпити за придобиване на професионална квалификация – теория на професията и практика на професията.