Подпомагане на възрастни – втора степен на професионална квалификация. Обучението се състои в запознаване с потребностите на възрастните хора с различни увреждания.
Основни дейности – Дейностите, осъществявани от социалния асистент, целят подобряване на качеството на живот на уязвими групи хора – деца и възрастни с увреждания, деца със сензорни, физически, интелектуални и хронични заболявания, самотно живеещи и възрастни хора, чрез ежедневна подкрепа в дома им и извън него.
Отговорности и задължения – Социалният асистент оказва помощ при организиране на дейности и занимания в дома и извън него (организиране на занимания по интереси – карти, шах, бродиране, придружаване при разходка и посещение на кино, театър и др.). Придружава децата и възрастните до и от обучаваща институция, при необходимост присъства по време на учебните занимания.
Възможно работно време – Социалният асистент обикновено работи почасово по предварително изготвен график.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Социалният асистент е длъжен да познава законите, свързани със социалните услуги (за обучението и образованието на деца със специални образователни потребности; социално подпомагане; закрила на детето; работа с хора с увреждания).
Полезна информация:
http://social.framar.bg/принципи-при-предоставянето-на-услугата-социален-асистент – Линк към статията „Принципи на предоставянето на услугата „Социален асистент“
www.piamater.org/centr-za-profesionalno-obucenie – Пиа Матер – домашни грижи за възрастни хора
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение