Организация на весели обредно-ритуални дейности – трета степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с усвояване на методи, използвани в процеса на организация на ритуални дейности по повод на радостни събития (сватба, кръщене и др.).
Основни дейности – Организаторът на весели обредно–ритуални дейности консултира клиента, планира бюджета, организира и координира лицата и услугите, свързани с подготовката и протичането на конкретното събитие. Организаторът на траурни обредно– ритуални дейности поема грижите по необходимата организация на погребалната церемония, често оказва психологическа помощ и подкрепа.
Отговорности и задължения – Организаторът на весели обредно–ритуални дейности разговаря с булката и младоженеца, за да разбере тяхното виждане за сватбата. Предлага достатъчно информация за различните услуги, поддържа непрекъснат контакт както с младоженците, така и с доставчиците в продължение на цялата сватбена подготовка и проверява поръчаните услуги. Организаторът на траурни обредно-ритуални дейности се договаря с роднина или семейството на покойника за това как трябва да протече церемонията. Уточняват се детайли като аранжировка с цветя, мястото на церемонията и деня и часа за погребение.
Възможни контакти – С клиенти, доставчици на различни услуги и продукти.
Възможно работно време – Ненормирано, като често се налага да се работи в почивни дни.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Организаторът на весели обредно-ритуални дейности е длъжен да познава различните сватбени церемонии в зависимост от изповядваните религии и да спазва сватбения етикет при организацията на събитието. Организаторът на траурни обредно-ритуални дейности трябва да е детайлно осведомен за традициите, обичаите, обредите, работата в гробищата, крематориума, моргата и необходимите за погребението принадлежности.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение