Лична охрана – трета степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности, свързани с възможността за гарантиране на телесната неприкосновеност на охраняваното лице; употреба на огнестрелно оръжие в случай на въоръжено нападение срещу охраняваното лице; извършване на охранително обследване на маршрутите, по които се движи охраняваното лице и прилагане на различни защити при нападение срещу охраняваното лице.
Основни дейности – Основната дейност на охранителя е извършване на разрешени от закона функции по превантивна, охранителна и издирвателна дейност, охраняване имуществото на физически и юридически лица, охраняване на обекти, осигуряване физическа защита на живота и здравето на отделни лица и др.
Отговорности и задължения – Охранителят е отговорен за сигурността и трябва да познава много добре охранителните особености на обекта (личността), който охранява.
Възможно работно време – Работното време се определя от потребностите от персонал на работодателя. Най-често се работи на почасов работен график съгласно разпоредбите на трудовото законодателство. При определени ситуации, организирани събития и т.н. се налага да се работи на удължен работен ден, а също и в празнични и почивни дни.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Охранителят трябва да познава и спазва правата и задълженията си като длъжностно лице по смисъла на НК (Наказателен кодекс) и ЗЧОД (Закон за частната охранителна дейност) и европейските норми за защита правата и свободите на гражданите.
Полезна информация – Психологическата пригодност за упражняване на професията „Охранител“ се определя в съответствие с изискванията на Закона за частната охранителна дейност.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение