Експлоатация на парни и водогрейни съоръжения – втора степен на професионална квалификация. Обхваща широк кръг от знания, умения и компетентности, приложими при поддържането и експлоатацията на парни и водогрейни съоръжения. Работата на оператора включва дейности с комплексен характер, извършвани при изменящи се условия. От него се изисква познаване на действието на обслужваните съоръжения, предназначението на крайния продукт и технологията на производствения процес. В работата си той спазва изискванията за опазване на околната среда.
Основни дейности – Операторът експлоатира котелните инсталации и съоръженията към тях, участва в профилактиката (поддържане и ремонт) на съоръжения и инсталации.В работата си ползва машини, инструменти и подемно-транспортна техника. Изпълнява шлосерски операции. Извършва монтажно-демонтажни и ремонтни операции с машинни елементи, детайли и възли. Участва в профилактика на котелните съоръжения и инсталации. Отчита основни топлотехнически и електрически величини.
Отговорности и задължения – Операторът поема отговорност да спазва технологичната последователност при операциите по обслужване на хидравлични машини и топлообменни апарати. Той носи отговорност за качеството на своята работа, за опазването на предметите и средствата на труда. Задължен е да осигурява безопасност по време на работа за себе си и за екипа, с който работи, да спазва правилата за пожарна и аварийна безопасност. Операторът на парни и водогрейни съоръжения носи свидетелството си за правоспособност винаги по време на работа.
Възможно работно време – Работното време се регламентира от действащите нормативни документи и от спецификата на специалностите в професията. То е със стандартна продължителност.
Възможни контакти – Контактува се с ръководители, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работата е с широк обхват на дейности и отговорности, в зависимост от работното място. beis.bia-bg.com/ – Сертифицирани български фирми, сектор „Снабдяване с електрическа и топлинна енергия, газообразни горива и вода”
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:
Възможности за работа – В областта на монтаж, експлоатация и поддържане на парни и водогрейни съоръжения.
Възможности за допълнителни придобивки – В зависимост от практиката на работодателя.
Трудности и предизвикателства в професията – Операторът на парни и водогрейни съоръжения работи в среда, характеризираща се с високи или ниски температури, шум и вибрации, опасни газове и работни вещества (включително при условия на потенциална опасност от аварийни ситуации).
Ресурси, с които трябва да се работи – Основни и специализирани инструменти, измервателна апаратура, машини, приспособления и подемно-транспортна техника, техническа документация.
ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:
Сфера на дейност – Във фирми и предприятия от сектор „Енергийни съоръжения и инсталации”.
Организации/институции, в които може да се реализира човек – Операторът на парни и водогрейни съоръжения може да работи в държавни, общински, частни акционерни и еднолични дружества, в които се експлоатират котелни инсталации за производство на гореща вода и/или пара, предназначени за технологични, производствени или битови нужди.
Длъжности, които могат да се заемат:
- Огняр
- Оператор, парни и водогрейни съоръжения
- Оператор, парна машина и др.
Възможности за кариерно развитие – Лицата, придобили втора степен на професионална квалификация по специалността „Експлоатация на парни и водогрейни съоръжения” от професията „Оператор на парни и водогрейни съоръжения “, могат да продължат обучението си по друга специалност или по друга професия от професионално направление „Електротехника и енергетика“.
Полезни връзки – lex.bg/laws/ldoc/ – Закон за енергетиката
НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:
Необходими личностни качества – Дисциплинираност, отговорност, самоконтрол, работа в екип, концентрация на вниманието, наблюдателност и др.
Необходими знания и умения – Знания за монтаж, демонтаж, профилактика, контрол на парни и водогрейни съоръжения, за работа с контролно-измерителна техника. Умения и способност за откриване и разпознаване на неспецифични шумове и вибрации при работа на съоръженията.
Изисквана степен на образование – изискванията за входящото минимално образователно равнище за ученици – завършено основно образование. За лица, навършили 16 години – завършен първи гимназиален етап. Изискванията за входящо минимално квалификационно равнище при продължаващо професионално обучение с придобиване на втора степен на професионална квалификация е придобита първа степен на професионална квалификация по професия от област на образование „Техника“. Здравословното състояние на кандидата се удостоверява с медицински документ, доказващ, че професията, по която желае да се обучава, не му е противопоказна.
Къде може да се усвои – В професионални гимназии и в центрове за професионално обучение.
Учебните предмети, които се изучават – Чужд език по професията, Eлектротехника и електроника, Хидравлични машини, Термодинамика и топлопренасяне, Топлинни източници, Експлоатация на енергийни съоръжения, Ремонт на топлотехническите съоръжения и инсталации и др.
Изпити, които се полагат – Държавни изпити за придобиване на професионална квалификация – теория на професията и практика на професията.