Локомотиви и вагони – трета степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности за извършване на ремонти, възстановяване и сглобяване на детайли, монтажни единици и агрегати от локомотива, и извършване на следремонтни изитвания
Основни дейности – Техникът по железопътна техника може да ремонтира и поддържа машините, апаратите, уредите и съоръженията в железопътната техника. Той знае и прилагаосновни технологични операции за изработване на детайли за железопътната техника. Организира дейностите по демонтаж и монтаж на възли и агрегати, отстраняване на повреди и откриване на причините за настъпването им. Разчита чертежи и електрически схеми, извършва следремонтни изпитания на железопътна техника, осигурявайки й дългосрочна и безотказна работа. Анализира и регулира показанията на контролно-измервателната техника. В своята работа техникът използва приложен софтуер, стандарти, справочна и каталожна литература.
Отговорности и задължения – Техникът по железопътна техника поема отговорности за безаварийната работа на машини, апарати и съоръжения, както и за качеството на извършване на ремонтните операции. Упражнява контрол върху ефективното използване на материали и резервни части. Оценява годността и безопасността на детайлите, механизмите, агрегатите и оборудването. Той контролира технологичната последователност при диагностиката. Оценява качеството на работата в съответствие със стандарти, вътрешни и външни критерии. В задълженията и отговорностите на техника се включва контрол върху правилната експлоатация на оборудването. Отговаря за собствената си безопасност и тази на членовете на екипа.
Възможно работно време – Лицето може да работи на трудов договор или като самонаето лице. Работното време е 8 часа.
Възможни контакти – с ръководители, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работата е с широк обхват на технически дейности, контролни функции и отговорности.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение