Металургия на черните метали – втора степен на професионална квалификация. Операторът в металургията участва в подготовката на суровините и материалите и тяхното включване в технологичния процес в производството на черни метали.
Основни дейности – Операторът в металургията изпълнява дейности, свързани с подготвителните процеси в производството на черни и цветни метали: подготвя основните видове формовъчни материали и смеси, използвани в леярството; изработва леярски форми; прилага технологиите за изработване на пясъчни форми, специалните методи за леене и др. Той разчита схеми, чертежи и прилага своите знания за правилно протичане на производствените процеси. Операторът предприема своевременни мерки при констатирани отклонения от нормите на процесите и уведомява техника или инженера в производството.
Отговорности и задължения – Операторът в металургията поема отговорности за качеството на своята работа във всички етапи от подготовка и осъществяване на технологичния процес. Извършва операции и дейности, присъщи за леярското производство; подготвя суровините и материалите и ги включва в металургичния процес под контрола на техник-металурга. Следи за правилното функциониране на машините и оборудването в съответното производство. Спазва изискванията за техника на безопасност. В своята работа той спазва инструкциите в регулативните норми, изискванията за здравословни и безопасни условия на труд.
Възможно работно време – Нормирано работно време. Възможна е работа на смени.
Възможни контакти – Контактува се с ръководители, с членовете на екипа и с клиенти.
Полезна информация – Работата е с широк обхват на технически дейности и отговорности в зависимост от спецификата на металургичното производство. [email protected]/www.bbk.bgcatalog.com – Българска браншова камара по машиностроене.
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:
Възможности за работа – Металургични производства.
Възможности за допълнителни придобивки – В зависимост от практиката на работодателя.
Трудности и предизвикателства в тази професия – Перспективите се свързват с безотпадъчни технологии, икономия на суровини и енергия, оптимизация и електронизация на металургичните процеси. Трудности: свързани са с условията на труд в металургичното производство.
Ресурси, с които трябва да се работи – Различни видове суровини и материали за металургичното производство, машини, уреди и съоръжения и др.
ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:
Сфера на дейност – Металургия на черни и цветни метали.
Организации/ институции, в които може да се реализира човек – Предприятия от металургичното производство и фирми.
Длъжности, които могат да се заемат:
- Металург
Възможности за кариерно развитие – Операторът в металургията може да продължи професионалното си образование и обучение, а така също да валидира допълнително усвоените компетенции. Лицата, придобили професионална квалификация по професията, имат възможност за повишаване на квалификацията си в курсове и семинари, организирани от обучаващи институции, браншови организации и др.
Полезни връзки – http://www.bcm-bg.com/ – Българска асоциация на металургичната индустрия.
НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:
Необходими личностни качества – Дисциплина, поемане на отговорност, работоспособност, бърза и точна преценка и реакция, технически усет и др.
Необходими знания и умения – Знания за характеристиките на металургичните процеси, за физико-химичните, механичните и технологични процеси, характеризиращи производството на черни и цветни метали, за технологичното оборудване и неговото правилно използване.
Изисквана степен на образование – Входящото минимално образователно равнище за придобиване на степен на професионална квалификация по професията е завършено основно образование. Успешно положилите държавни изпити по теория и практика на професията получават Свидетелство за професионална квалификация.
Къде може да се усвои – В професионални гимназии и в центрове за професионално обучение.
Учебни предмети, които се изучават – Икономика, Чужд език по професията, Техническа механика, Електротехника и електроника, Металургични процеси, Металургични пещи, Металознание и термична обработка, Благородни и редки метали, Металургия на тежки и леки метали, Обща металургия, Технология на металолеенето, Металургия и термична обработка на металите и др.
Изпити, които се полагат – Държавни изпити за придобиване на професионална квалификация – теория на професията и практика на професията.