Осигуряване на приемна грижа – втора степен на професионална квалификация. Провежда се обучение, свързано с методите за отглеждане и възпитание на дете в семейна среда, което е настанено в приемно семейство.
Основни дейности – Приемният родител приема дете като член на семейството, без да го осиновява. Настаняването и отглеждането на дете в приемно семейство има за цел да гарантира правото му да расте и да се развива в семейна среда. Приемният родител приема деца, чиито родители не могат да се грижат за тях поради болест, бедност или криза в семейните взаимоотношения, а също така и деца, на чиито родители са отнети родителските права.
Отговорности и задължения – Правата и задълженията на приемния родител се определят с договор. Той носи отговорност за опазването на здравето, живота и правилно възпитание на детето, но няма правото да взема решения, които пряко засягат бъдещето на приемното дете или да изменя решения, съгласувани с хората, носещи родителска отговорност.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Приемният родител е длъжен да спазва Закона за закрила на детето.
Възможно заплащане спрямо 1 минимална работна заплата – Професионалният приемен родител получава трудово възнаграждение и месечна издръжка, както и еднократни помощи за нуждите на настаненото дете. Месечната заплата за отглеждане на едно дете е 130% от минималната работна заплата, за две деца – 140%, а за повече деца – 150% .
Полезна информация:
http://priemidete.org/ – Линк към „Център по приемна грижа“
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение