Полиграфия – трета степен на професионална квалификация. Провежда се обучение за овладяване на знания, умения и компетентности за изпълнение отделните етапи от подготовката и отпечатването на полиграфически изделия (книги, брошури, списания, вестници, рекламни материали, етикети, опаковки и др.) – допечатна и предпечатна подготовка, печат, довършителни и брошуро-книговезки процеси и др.
Основни дейности – Полиграфистът осъществява оперативна дейност, свързана с въвеждането на текстова информация (текстови документи) от ръкописни и печатни материали в стандартни приложни програмни продукти (текстообработващи системи); обработва текстови документи и ги подготвя за издателската система; сканира и обработва изображения. Полиграфистът съхранява илюстративен материал, композира страници, експонира оформеното издание, извършва неговия монтаж (ръчен и електронен), изработва печатни форми – монтаж и копиране, отпечатва полиграфическите издания, отпечатва опаковки, външна и вътрешна реклама, участва в дообработване на печатната продукция (брошуро-книговезки процеси), участва в технологични процеси за изработване на етикети и опаковки;
Отговорности и задължения – В отговорностите на полиграфиста влизат: коригиране, редактиране, сричкопренасяне, форматиране, разпечатване; оформление на полиграфическите издания (книги, вестници, списания, акцидентни материали) и др.
Възможно работно време – Работното време може да варира според конкретната работа и според работодателя. Възможна е работа на смени като се работи и през нощта. Полиграфистът може да работи на трудов договор или като самонаето лице.
Възможни контакти – С ръководителя, с клиенти, поръчители, колеги от издателска фирма и др.
Полезна информация – Възможно е да се налага осъществяване на кратка комуникация на чужд език. Добре е да познава текстообработващи програми и издателски системи.
Вижте всички специалности
Национална агенция за професионално образование и обучение